ABONE OL
Mart 7, 2022 06:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKHİSAR ZEYTİNE SAHİP ÇIKTI
Akhisar ve Salihli Çevre Dernekleri ile Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılması üzerine Akhisar’da basın açıklaması yapıldı.
Yönetmeliğe tepki için platformlar “Zeytinime Dokunma” isimli basın açıklamasını Akhisar Belediyesi hizmet binası önünde yaptı.
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, Salihli Çevre Derneği Başkanı avukat Seçil Değerli, Akhisar Çevre Derneği Başkanı Erdan Boşnak, Turgutlu Çevre Platformu, Bergama Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, yeni kurulan Manisa Çevre Derneği, CHP İlçe Başkanları ve çevrede bulunan çevre dernekleri vatandaşlar ve zeytin üreticileri katıldı.
Bu düzenlemenin daha önce 7 defa Meclis gündemine e taşındığını ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “ 1 Mart sabahı telefonlarla uyandım, sonra öğrendik ki bakanlık bir yönetmelikle maden yönetmeliğinde yapmış olduğu değişiklik ile zeytin sahalarını elektrik üretmek amaçlı madencilik faaliyetlerini açıyor.
Bir çok tepki telefonu geldi, daha önce de buna cesaret etmişlerdi, daha önce 7 defa cesaret etmişlerdi. Fakat hiç birisinde de başarılı olamadılar. Önlerinde iki tane engel vardı, birincisi halkın tepkisi, kamuoyunun baskısından korktular, geri adım attılar. İkincisi ise 1939 yılında çıkmış olan 3573 sayılı zeytincinin ıslahı hakkındaki kanun.
Bu kanunun 20. maddesi çok açık ve net. Diyor ki; zeytinlik sahaları içerisinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytin bitkisinin gelişmesini engelleyecek toz çıkartacak, kimyasal atık bırakacak, bütün eylemler bütün işletmeler yasaklanmıştır diyor. Yani zeytin sahalarının yanlarından zeytinyağı fabrikalarından başka hiçbir şey yapamazsınız diyor. Yönetmelik kanunların arkasından dolaşmaktadır bu da evrensel hukuk kurallarına aykırıdır, anayasaya aykırıdır yapılmak istenen. Yasayla yapamadıklarını bir yönetmelikle yapmak gayreti içerisindeler.
Kanuna aykırı yönetmelik olmaz. Tarım ve Orman Bakanlığının işi olan bir konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yönetmelik çıkaramaz.
Daha önce izin vermedik bundan sonra da izin vermeyeceğiz. Şuanda elimde görünen bu hukuksuz yönetmeliği biz şimdi burada yırtıyoruz, Türkiye’deki vatansevereler buna da müsaade etmeyecekler. Bu kararname bizim için yok hükmündedir” dedi.
Her siyasi görüşten, her ticari konumda, her sınıftan insanı ilgilendiren bu hassa konu için meydanlarda olduklarını ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “ Öncelikle şunu söyleyeyim o kadar çok katılımcı var ki insan mutlu oluyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Bu iş sadece belli bir siyasi görüşü, belli bir insan kitlesini, sadece çiftçiyi, sadece zeytinciyi değil. Türkiye’de herkesi ilgilendiriyor. Çünkü zeytin, zeytinyağı, zeytincilik bizim geleceğimiz. Hem sağlıklı yaşamak için, hem ticari anlamda, hem de yeşili korumak anlamında bizim en çok korumamız gereken, en çok arkasında durmamız gereken zeytini, zeytin ağacına ne yazık ki bir yönetmelik çıkarttılar ve işte burada olan duyarlı insanlarla birleşerek bu yönetmeliğe karşı çıkıyoruz.
Bu yönetmelik değişecek. Şu an bu yönetmeliği durdurmak için davalar açıldı, Belediyeler karşı çıkıyor, zeytinciler karşı çıkıyor, bu işin ticaretini yapanlar da karşı çıkıyor. Madencilik lobileri bunu yapmaya çalışıyor. Biz Akhisar Belediyesi olarak Akhisar’ın tüm paydaşları çiftçisi, zeytincisi, işçisi, üreticisi, Ticaret Odası, Zeytin Borsası, Tüm Akhisar zeytin ağacını, zeytinliklerini korumak için elinden geleni yapacak. Bunu Akhisar’dan tüm Türkiye’ye, bu ülkeyi yöneten herkese haykırıyorum dedi.
Enerji bahanesini arkalarına alarak kararname ile zeytinliklerin yok olacağına dikkat çeken Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu yaptığı konuşmada, “Vatanseverlik lafla olmaz, vatanseverlik bu memleketin akarsuyuna, derelerine, bu memleketin zeytin ağaçlarına, dağlarına, ovalarına, sahip çıkmakla olur. Maalesef ülkemiz tüketiliyor. İşte enerji bahanesi ve madencilik bahanesi ile kanunlarına önüne bir kararname konularak bir kararname ile zeytin ağaçlarımız tüketilmeye çalışılıyor. İşte sizin gibi vatanseverler oldukça, ümitleri yeşertiyorsunuz, herkese barışmak düşüyor doğayla, insanlar, çevreyle barışmak düşüyor” dedi.
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Akhisar Çevre Derneği Başkanı Erdan Boşnak, Akhisar’da yerel bir üretici olan Emin Avdan, Soma Yırca köyünde zeytinlikler için mücadele eden Fatma Abla’nın konuşmalarının ardından basın açıklamasını EGE Çevre ve Kültür Platformu Gençlik meclisinden Seval Ekşici okudu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.