SİVİL SAVUNMA

SİVİL SAVUNMA

ABONE OL
Şubat 20, 2022 13:21
SİVİL SAVUNMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SİVİL SAVUNMA
Sevgili Okurlar; Gazetemizin bu köşesinde yayın hayatım sürecinde sizlerin dili olmanın gayreti içerisinde, yaşama dayalı kalemimin yazabildiği kadarıyla duygu, düşünce kapsamında, insan odaklı ve basın yasası boyutlar kapsamında birlikte olmaya gayret göstermeye çalışacağım.
İlk yazımda uzmanlık alanım kasamın da, Sivil Savunma ile ilgili bazı bilgiler paylaşmak isterim.
Sivil Savunmanın önemi tarihçesi kurumlardaki görevi savaşta ve barışta neler yapılacağı kanunlarla belirtilmiş olmasına rağmen, Halk içinde vatan savunmasının temel taşlarından en önemlisi niteliğindedir.
Kanuni Sultan Süleyman’ın en çok halk arasında kullanılan şiir deki sözlerini sizler nasıl yorumlarsınız bilemiyorum?
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.
Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.
Saltanat dedikleri bir cihân kavgasıdır.
Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi..”
Farklı bir düşünceyle, halk içinde Gazetemizdeki köşe yazılarımda kalemimi tükenmeyen bir nefes sıhhat gibi kullanmaya gayret edeceğim. Sivil savunma Ülkemizde ilk olarak1928 yılında yürürlüğe konulan ‘’Cephe gerisinin hava saldırılarına karşı müdafaa ve muhafazası talimnamesi kapsamında düzenlenmiştir. 1938 yılında 3502 sayılı pasif koruma kanunu yürürlüğe konulmuş illerde seferberlik müdürlükleri kurularak sivil savunma hizmetleri yürütülmüştür. 28.02.1959 tarihinde yürürlüğe giren 7126 sayılı kanunla Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Ülkenin Sivil Savunma ihtiyaçlarına binaen geliştirilerek 25.05. 2009 tarih 5902 Sayılı kanunla Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kapatılarak Afet Acil yönetimi Başkanlığı kurulmuştur. Kanun ve yönetmeliklerle yürütülen sivil savunma hizmetlerinin Kurum ve kuruluşlardaki görevleri, personel eğitimler ekiplerin kuruluşu görevleri nelerdir? Halk ile örgütsel koordinasyon çalışmaları ve bu konulara bilgi paylaşımlarımı bir sonraki yazım da değineceğimi belirterek. Vatan için, sağlığınızı ve nefesinizi iyi kullanmanız diliyorum.
Bir sonraki yazımda buluşmak dileği ile, hoşça kalın her şey gönlünüzce olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.