Küçük İşletmelere Yönelik İstihdam Destek Paketi Tanıtıldı

Küçük İşletmelere Yönelik İstihdam Destek Paketi Tanıtıldı

ABONE OL
Ocak 29, 2022 11:47
Küçük İşletmelere Yönelik İstihdam Destek Paketi Tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçük İşletmelere Yönelik İstihdam Destek Paketi Tanıtıldı

KOSGEB’in “Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programı”nın içeriğini Salihli TSO’da anlatan kurumun Manisa İl Müdürü M. Oğuz Kılınç, destekten imalat sektörünün yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörlerinin de yararlanabileceğini belirtti.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda gençlerin ve kadınların istihdamına yönelik yeni bir düzenleme hakkında bilgiler paylaşıldı. “Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programı” bilgilendirme toplantısında desteğin detaylarını anlatan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Manisa İl Müdürü M. Oğuz Kılınç, gençlerin istihdamını hedefleyen düzenlemenin kadınlar için de bazı avantajlar içerdiğini anlattı.
Salihli TSO Sardes Konferans Salonu’ndaki konferansa TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Meclis Başkanı Süleyman Oral ile Yönetim Kurulu üyeleri, Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Azak, Berberler Odası Başkanı Kadir Dilşeker, Salihli Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Başkanı Yasemin Ademoğlu, TSO Kadın Girişimciler İçra Kurulu üyeleri, Mali Müşavirler Odası ve farklı sektörlerin temsilcileri katıldı.
Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel yaptığı açılış konuşmasında KOSGEB ile yıllardır yakın temasta olduklarını anlattı. KOSGEB ile pek çok ortak girişimcilik kursları düzenlediklerini anlatan Yüksel, şu bilgileri verdi:
“Yaklaşık 600 gencimize odamızdan KOSGEB girişimcilik eğitimi aldırdık. Onların hibe ve kredi kullanarak kendi işyerlerini açmalarına aracılık ettik. Ayrıca evlerinde üretim yapan kadın girişimcilere de ürünlerini satmaları için eğitimler vererek, gelişmelerine destek verdik. Bu tür desteklerin insanları teşvik ettiğine yakından tanık oluyoruz.”
KOSGEB Manisa İl Müdürü Kılınç, konferansta her yeni istihdama 100 bin TL desteği içeren programın içeriği hakkında şu bilgileri sundu:
“İmalatın yanı sıra bazı hizmet ve ticaret sektörlerini de kapsayan bu destekten mikro işletmeler 2, küçük işletmeler 5 personele kadar yararlanabilecek. Son 12 aydaki ortalama istihdamını korumayı ve en az bir yeni personel istihdam ederek 12 ay çalıştırmayı taahhüt eden işletmeler her yeni personel için 100 bin TL’lik geri ödemeli destek alacak. İşveren veya personel kadınsa destek üst limiti 110 bin TL olacak. İşletme 2 yıl sonra faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeme yapacak.”
Yeni mezun ve kadın istihdamını teşvik etmeyi amaçlayan programa 31 Mart 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.