Kışın Ruhumuz Üşür mü?

Kışın Ruhumuz Üşür mü?

ABONE OL
Kasım 26, 2021 20:55
Kışın Ruhumuz Üşür mü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başlangıç

Bugün ilk yazımla sizlere konuk oluyorum. Ben Psikolog Ali ÇETİN. Salihli’de dünyaya geldim. Liseyi Demirci Anadolu Öğretmen Lisesi’nde (Necip Fazıl Kısakürek Fen Lisesi) tamamladım. İnsanların dünyasını anlayabilmek amacıyla bir yola çıktım ve psikoloji okumak amacıyla Efeler diyarı Aydın’a doğru yol aldım. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Şimdi ise Kula’da aktif bir şekilde özel eğitim merkezinde danışmanlık hizmeti vermekteyim. Çocuklar ve aileler üzerine çalışmakta kurumsal psikolojik destek hizmeti sağlamaktayım. Yunus Emre diyarı Kula’da çalışan bir psikolog olarak burada yazacağım yazılar çocuk, aile ve yetişkin problemleri olsada gündemin getirdiği önemli haber ve olayları da psikolojik bakış açısıyla sizlere aktaracağım. Her hafta sizlere konuk olacağım yazılarımı sizlerle paylaşacağım. İlk köşe yazımı sizlerle paylaşıyorum.

Kışın Ruhumuz Üşür mü?
Mevsimlerin psikolojimiz üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsunuz artık havalar soğuyor gündüzler kısalıyor. Güneşlenme süremiz azalıyor. Bu durumlar özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde ruh sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumda bizi depresyonun bir tür çeşidi olan mevsimsel depresyona maruz bırakabiliyor.
Mevsimsel depresyonun temel özelliği başlama ve bitişinin mevsimlerle alakalı olmasıdır. Bu durumun gelişimine bakacak olursak, mevsimsel depresyon sonbahar veya kış mevsiminde başlar, ilk bahar veya yaz mevsiminde biter. Pandemi koşulları nedeniyle dışarı çıkmamak için kapalı alanlarda geçirdiğimiz zamanın fazla olması da eklendiğinde etkilenme seviyemiz de artabilir.
Bu durumun oluşmasında en büyük faktör gün ışığının azalması ve karanlığın artmasıdır. Karanlık ortama daha fazla maruz kalan vücudumuz melatonin hormonu salgılıyor olduğundan ve bu hormonun etkileri bizim enerjimizin tükenmesini, bitkin ve yorgun olmamızı sağlar. Bir diğer neden içinde bulunduğumuz stres seviyesi olabiliyor. Stres ve olumsuz sosyal çevre ya da işlevi olmayan olumsuz düşünce yapıları da depresyon seviyemizi etkileyebiliyor. Mevsimsel depresyonun kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğünü de biliyoruz.

Mevsimsel Depresyonun belirtileri nelerdir?
-İlk gözümüze çarpan belirti ‘enerji kaybı’ olarak gözümüze çarpar. Görevlerimiz sorumluluklarımız ve hobilerimize karşı bir form düşüklüğü yaşarız. Okula, işe ya da sosyal çevremize karşı ilgimiz azalır.
-Diğer belirti ise ‘duygu durumumuzda’ olur. Mevsimsel depresyondayken duygularımız olumsuz yöndedir ve kendimizi kötü, ümitsiz ve değersiz hissederiz.
-Düşüncelerimizin de etkilendiğini görürüz. Kendimize, çevremize ve geleceğe karşı karamsar ve kötü düşünmeye başlarız.
-Yeme düzenizde de bozulmalar görülebilir. İştahımız normalin altında azalabilir ya da artabilir daha çok karbonhidratlı yiyeceklere yönelerek fazla kilolar alabiliriz.
-Gün içinde sürekli uykumuz gelir. Normal uyuma sürelerimizin yetmediğini kendimizi sürekli yorgun hissettiğimizi fark ederiz.

Neler yapabiliriz?
-Günde belirli bir zaman dışarıda spor yapılarak güneş ışığı alınabilir. Ve bu süreç düzenli beslenme ile desteklenmelidir.
-Evde ve iş yerinde pencereler açılmalı odalar belirli aralıklarla havalandırılmalıdır. Daha fazla ışık alabilmek için perdeler indirilmelidir.
– Karamsarlık içeren haberlerden ve videolardan uzak durmalıyız.
-İlgimizi çeken konularda hobiler ve aktiviteler edinmeliyiz.
– Sosyal çevremizle iletişimimiz çok önemli, işlevsel olmayan yalnızlıklardan kaçınmalıyız. Sosyal destek almaya ve vermeye önem vermeliyiz.
Mevsimsel depresyon mevsimlerdeki değişikliğe bağlı olarak geçici bir durum olsa da dikkat edilmediği zaman yaşam kalitesini bozabilir. İşlevselliği bozmaya başlıyorsa profesyonel yardım alınmalıdır.
Son olarak sözlerimi şunlarla sonlandırmak istiyorum: Unutmayın, her kıştan sonra ilkbahar ve yaz gelir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.