SGK Prim Borçlularına Kredi İle Emeklilik Olanağı « Kula Manşet

20 Ocak 2022 - 23:32

SGK Prim Borçlularına Kredi İle Emeklilik Olanağı

SGK Prim Borçlularına Kredi İle Emeklilik Olanağı
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2021 - 13:45

27 views

SGK Prim Borçlularına Kredi İle Emeklilik Olanağı

 

SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş, ancak, prim borcu nedeniyle emekli olamayan ya da doğum ve askerlik borçlanması yapmak suretiyle emekli olabilecek durumda olan sigortalıların kredi ile yaşlılık aylığına hak kazanabileceklerini belirtti.

Sigortalılarımız Kredi ile Emekli Olabilecekler

Yavuz Kurt, Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 28.07.2021 günü imzalanan protokolle, prim borcundan dolayı emekli olamayan, esnaf, sanatkâr ve çiftçilerin herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olabilmelerine olanak sağlandığını söyledi.

Kimler Yararlanabilecek?

SGK ile sayılan kamu bankaları arasında imzalanan protokole göre;

4/b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olup, zorunlu veya isteğe bağlı birikmiş sigorta prim borcunu ödeyerek yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

4/a (SSK) veya 4/b (BAĞ-KUR) sigortalısı olup 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesi kapsamında hizmet borçlanması (doğum ve askerlik gibi) yapmak suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Ek-5 tarım sigortalıları ve Ek-6 kapsamındaki taksi ve dolmuş şoförleri,

Bankadan kredi kullanmak suretiyle prim borçlarını ödeyebileceklerdir.

Faiz ve Vade Oranları Ne Olacak?

SGK’ye borcu olan sigortalılarımız, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasından aylık %1,55 faiz oranı ile 36 aya kadar vadeli kredi kullanabileceklerdir.

Başvuru Tarihi Kaçırılmamalı

Kredi kullanmak isteyen sigortalılarımız, 7326 sayılı Kanun kapsamında prim borçlarının yapılandırmasından faydalanmak için son başvuru tarihi olan 31 Ağustos 2021 tarihine kadar SGK İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeyi ihmal etmemeliler.

 

Başvurular Nereye Yapılacak?

Yapılandırma başvurusunda bulunan veya hizmet borçlanması yapacak sigortalılarımız kredi olanağından yararlanabilmek amacıyla SGK İl Müdürlükleri ya da Merkez Müdürlüklerimize müracaat edeceklerdir. Sigortalıların yaşlılık aylığına hak kazanmaları için prim borçları dışında engel bir durumun olmadığının tespit edilmesi halinde kendilerine yapılandırılan borçlar, cari dönem borçları, ihya tutarları veya hizmet borçlanma tutarları ile bu borçların peşin olarak ödenmesi durumunda bağlanacak olan yaşlılık aylığını gösteren bir belge (Ek-2) verilecektir. Sigortalılarımız söz konusu belge ile banka şubelerine kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Kredi başvurusunun uygun bulunması halinde, bankanın düzenlediği yazı ile birlikte SGK İl/Merkez Müdürlüklerine yaşlılık aylığı bağlanması için talepte bulunulacaktır.

Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.