GÜNDEMİMİZ AŞI « Kula Manşet

23 Ekim 2021 - 12:19

GÜNDEMİMİZ AŞI

Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız Covid-19 aşısı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız yaptığı basın açıklamasın da “Tüm aşıların amacı; hastalık yapmadan yeterli düzeyde koruyuculuk oluşturmaktır.

Aşılama ile ölümcül veya kalıcı hasar oluşturulabilecek hastalıklara karşı korunma, bu hastalıkların yeryüzünden silinmesi, toplumda bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi amaçlanır.

Aşılar çok çeşitli ve farklı yöntemler ile geliştirilebilirler. Hepsi bu amaçlara hizmet ederler.

Ülkemizde uygulanmakta olan Covid- 19 aşısı (Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısı) inaktive dediğimiz bilinen en güvenli ve en eski aşı geliştirme yöntemlerinden biri ile üretilmiştir. Ölü mikrop ve bu mikropların vücudu daha etkin bir şekilde uyarması, vücudun daha etkili bağışıklık cevabı oluşturabilmesi için adjuvan (yardımcı – destekleyici) dediğimiz maddeleri içermektedir.

Uyguladığımız aşı inaktif bir aşıdır. İnaktif aşıların üreme ve çoğalma yetenekleri yoktur. Başlıca hümoral yanıtı harekete geçirirler. Bu aşılar hücresel bağışıklık dediğimiz kalıcı bağışıklığı oluşturmada canlı aşılardan farklıdırlar. Bu aşıların antikor titrerleri yani koruyuculukları zamanla azalmaktadır. Bağışıklık sistemimizde anlamlı koruyuculuğun sağlanabilmesi için genelde birden fazla doz uygulanmalıdır. Doz tekrarı yapılmadığında vücudumuzda antikorlarımız giderek azalacağı belki yok olacağı için oluşmuş olan bağışıklığımız kaybolur. Olduğumuz ilk aşının hiçbir anlamı kalmaz.

Covid-19 (korona virüs ) aşısı yetkili sağlık kurumları tarafından bakanlığımızın açıklamış olduğu takvim ve sıra ile ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı’ nın MHRS, ALO 182, E-NABIZ gibi randevu hizmeti sunucularından randevularını alabilirler.

Ancak yaşanan yoğunluk sebebiyle uygulamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için randevu almış oldukları kurumlardan gelen aramalara dikkat etmeleri, gerekirse randevu almış oldukları kurumları randevunun  teyidi için aramaları yaşanabilecek mağduriyetleri engelleyecektir.

Sağlıklı birey ve sağlıklı toplum için aşılarımızı takip edelim” dedi.

 

15 Mart 2021 - 11:58

50 views

Kula İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız Covid-19 aşısı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız yaptığı basın açıklamasın da “Tüm aşıların amacı; hastalık yapmadan yeterli düzeyde koruyuculuk oluşturmaktır. Aşılama ile ölümcül veya kalıcı hasar oluşturulabilecek hastalıklara karşı korunma, bu hastalıkların yeryüzünden silinmesi, toplumda bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi amaçlanır. Aşılar çok çeşitli […]

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.